Japandi štýl

iete, čo by vzniklo skrížením japonského a škandinávskeho štýlu bývania? Japandi štýl - jednoduchosť, čisté línie a láska k minimalizmu. A prečo je tento štýl taký poupulárny? Poďme sa na to pozrieť.

Japandi predstavuje spojenie škandinávskeho a japonského štýlu, pričom z každého si zobral to najlepšie. Minimalistický, hrejivý, funkčný, elegantný, s trochou nedokonalosti wabi-sabi - to je Japandi. Možno si kladiete otázku, ako vôbec došlo k spojeniu dizajnov, ktoré pochádzajú z rôznych kútov sveta. Základy štýlu Japandi sa začali formovať 150 rokov spätne, kedy sa dánski umelci, dizajnéri a architekti vybrali hľadať novú inšpiráciu práve do Japonska. Japonský vplyv možno vidieť aj v dnešnej dánskej keramike, nábytku a architektúre. Naopak, v Japonsku je dánsky štýl obľúbený už celé desaťročia. Oba dizajny tiež spája láska k drevu a iným prírodným materiálom. Podobnosť nájdeme i medzi japonskou filozofiou "wabi-sabi" a dánskym štýlom "hygge". Spája ich myšlienka jednoduchosti, autentickosti a remeselného spracovania. 

Kľúčové prkvy Japandi

Klúčovými prvkami Japandi štýlu sú jednoduchosť, prirodzené materiály, neutrálna farba a dôraz na funkcionalitu. Tento štýl je charakteristický čistými líniami, minimalistickými priestormi a harmóniou kontrastných textúr a materiálov. 

Ako si zariadiť interiér podľa Japandi

Jednoduchosť a čistota

Základom štýlu japanadi je minimalizmus. Pri výbere nábytku a doplnkov sa sústreďte predovšetkým na ich funkčnosť a účelovosť. Neprepĺňajte priestor zbytočným nábytkom, zamerajte sa len na to, čo skutočne potrebujete a využijete. Vyberatje si nábytok s jednoduchými a s čistými líniami. Toto vytvára pocit pokoja a poriadku v priestore, umožňujúc oku odpočinúť a mysli sa uvoľniť.

Zdroj: www.minimalgoods.co, www.frenchconnection.comZdroj: www.minimalgoods.co, www.frenchconnection.com

Prírodné prvky

Kľúčovým prvkom tak pre japonský, ako aj dánsky štýl, je drevo. Do miestnosti preto zakomponujte nábytok, ktorý je z prírodného dreva. Čím menej povrchových úprav, tým lepšie. V štýle Japandi sa často využíva nábytok a doplnky z dreva i vo svojom prirodzenom, teda surovom stave. Pútavým prvkom sú i steny z drevených panelov. Obľúbené materiály sú ratan, bambus, kameň alebo terakota. Miestnosti by nemali chýbať rastliny, či už v kvetináčoch alebo vo vázach. 

Zdroj: www.minimalgoods.coZdroj: www.minimalgoods.co

Striedme a prírodné farby

Jednoduchosť sa v štýle Japandi prejavuje aj pri výbere farieb. Neutrálne farby sú základným kameňom dizajnu Japandi. Vhodné farby sú biela, sivá, béžová, hnedá a čierna. Môžete tiež pracovať s prírodnými odtieňmi zelenej alebo modrej. Pri zariaďovaní obývačky začnite výberom farby sedačky, keďže tá predstavuje najväčší kus nábytku v miestnosti. K nej potom jednoduchšie doladíte ostatný nábytok a doplnky.

Obľúbené sú i jemné farby, ako je bledo ružová. Tieto farby sa používajú s mierou, ich funkciou je dodať interiéru nádych tepla a osobitosti. Môžu byť použité na vankúše, koberčeky alebo prikrývky.

Výber doplnkov

V štýle Japandi sa uprednostňujú doplnky s ohľadom na svoju funkčnosť a malo by ich byť čo najmenej. Napríklad pár kníh, vázy alebo keramický riad. Preferujú sa prírodné materiály a textúry, ktoré dodatjú priestoru teplo, jednoduchosť a eleganciu. Pridajte ešte zopár vankúšov a deky a výsledok bude dokonalý.  

Páčil sa vám článok?

Slovenská kvalita.
Sedačky i na spanie
Materiály vysokej kvality
Spoľahlivosť a komfort
Už 30 rokov s Vami
Praktické zručnosti
Vlastná doprava a montáž