O koženú sedaciu súpravu sa musíte starať hneď od začiatku. Dôležité je aj jej umiestnenie v miestnosti. Nikdy by nemala byť blízko kúrenia, kachlí, alebo krbu, minimálna vzdialenosť je pol metra.Prečo? Koža by mohla skoro popraskať, akokoľvek by ste sa o ňu starali.
Kožená sedačka je klasika, nepodceňujte jej údržbu
Základom starostlivosti o koženú sedaciu súpravu je jej vysávanie a pretretie vlhkou handričkou - minimálne raz týždenne. Dvakrát do roka by sa kožená sedačka mala ošetriť dôkladne -starostlivo vyčistiť a naimpregnovať. Na trhu sú špeciálne prípravky, ktoré neobsahujú rozpúšťadlá ani riedidlá, ale naopak látky, ktoré kožu zvlhčia, premastia a zmäkčia.Starostlivosť rozhodne nepodceňujte - kožená sedačka sa vám za ňu odvďačí a vydrží dlhé roky ako nová. Vyhnite sa pri starostlivosti o sedačku agresívnym prípravkom, ktoré kožu vysušujú a mohla by popraskať, podobne ako prostriedky, ktoré obsahujú riedidlá alebo rozpúšťadlá. Ideálne je použiť výrobky, ktoré vám odporučí sám predajca a ktoré pohovku premastia. Niektorí dokonca odporúčajú do sedačky pravidelne vtierať obyčajnú indulonu - aj tá vraj zabráni praskaniu.
Čo robiť, keď sa kožená sedačka zašpiní?
Ak sa vám na sedačku podarí niečo vyliať, je potrebné reagovať rýchlo, najlepšie skôr ako sa tekutina vsiakne do materiálu. Ako na čistenie koženej sedačky? Veľkým nepriateľom kožených sedacích súprav sú perá a fixky. V prvom prípade už existujú prípravky, ktoré ťahy pera z kože odstránia, fixky sú však stále najväčšou nástrahou. Pri perách pomáhajú špeciálne samolepky, ktoré nalepíte na poškodené miesto, necháte chvíľu pôsobiť a potom odstránite aj s atramentom. Od mastných fľakov vraj zaručene pomôže trocha magnézia, ktoré nanesiete na škvrnu, necháte niekoľko hodín pôsobiť a potom vysajete.